A szappankészítés varázslatos hobbi

A szappankészítés varázslatos hobbi

ÍRTA: Szappan Mentor

Csiszár Andrea vagyok, SzappanMentorként allergiásoknak és hobbi szappankészítőknek segítek a szappankészítésben és a saját üzlet felépítésében. Legyen a szappankészítés újra olyan természetes az otthonokban, mint régen!

Frissítve 2023. áprilisban

A szappankészítés varázslatos hobbi. Nemrégiben interjút adtam a Komplex Iskola (Budapest) tematikus Ökosulinak.
Íme részletek az interjúból azoknak, akik most ismerkednek a természetes szappankkal.

(…) „-Miben különböznek ezek a természetes alapanyagú készítmények a „gyári” készítményektől? Miért használjuk inkább ezeket? Milyen anyagokat használsz fel a szappanokhoz?

-Ha egy mondatban szeretném összefoglalni a válaszomat, az így hangzana:

A natúr összetevőkből készített termékek anélkül ápolnak, szépítenek és kényeztetnek, hogy a „színfalak” mögött ártanának egészségünknek. Ennél is egyszerűbben fogalmazva: egészséges bőr- és szépségápolás mérgek nélkül. Érdemes azonban nagyobb rálátást szereznünk, ezért nézzük meg jobban, mivel varázsolnak el bennünket a kézműves szappanok! A szappankészítés varázslatos hobbi.

Az otthon, kézzel, saját bőrünkre szabott összetevőkkel komponált, gondosan elkészített szappanok minden tekintetben messze túlszárnyalják a kereskedelmi forgalomban kapható, ipari mennyiségben előállított alternatíváik minőségét. A legfontosabb különbség az összetevőkben, és az elkészítés technológiájában van.

Étkezési minőségű, kiváló alapanyagokat használunk fel az otthon készített szappanokhoz.

Például kókuszvajat, olívaolajat, repceolajat, shea-vajat, kakaóvajat, mandulaolajat, ricinusolajat, avokádóolajat, és még sorolhatnánk még több tucatnyi hétköznapibb, akár hazánkban előállított hidegen sajtolt olajat is, de egzotikus, távoli országokból importált olajokat, vajakat is.

A szappanokat illatokkal, színekkel kombináljuk.

A legtöbb hobbi szappankészítő igyekszik a lehető legtermészetesebb adalékanyagokkal színezni és illatosítani, így felhasználunk tiszta illóolajokat, gyógynövényeket, magőrleményeket, növényi színezőket, zöldségeket, gyümölcsöket, agyagporokat, kakaóport, kókuszreszeléket, joghurtot, és folytathatnám a sort hosszan.

A lúg oldásához folyadék szükséges, az oldatot ezután elegyítjük az olajokkal. A lúgoldásra szintén sokféle folyadék alkalmas, gondoljunk csak a kecske-, juh-, de akár a növényi tejekre, de akár sörre, borra, zöldség- és gyümölcslevekre is. És akkor még nem is említettük a növényi főzeteket, teákat, és a feketekávét…


Regisztrálj a díjmentes előadásra, KATT IDE!

-Mit tanácsolsz, hogyan fogjunk hozzá közvetlen környezetünkben a szemléletváltáshoz, a természettudatos életmód kialakításához, és a természetes alapanyagok felhasználásával készített termékek használatához?

-Minden apró lépés számít. Nem hiszek az egyik napról másikra történő életmódváltásban. Aki egyszerre mindent meg szeretne változtatni az életében, az általában rövid idő után belebukik, és feladja.

A legfontosabbnak a bőr tisztítása és ápolása terén annak felismerésére és tudatosítására helyezem a hangsúlyt, hogy milyen mértékben „szennyezettek” az átlagos, tömegesen előállított tusfürdők, gélek, szappanok. Hemzsegnek bennük a különféle hatásfokozó (habzást, tapadást, stb. biztosító) mű-izék, amik legnagyobb részt bizonyítottan irritáló, allergizáló, rosszabb esetben egyenesen rákkeltő anyagok.

Nagyon sokan érkeznek úgy hozzám, hogy szervezetük ezeket az anyagokat (már) nem tolerálja.

Viszketnek, kivörösödnek, hámlanak, ezért keresik az alternatív megoldásokat. Kezdetben 1-2 fajta natúr terméket próbálnak ki, és végre fellélegezik a bőrük, panaszaik többnyire azonnal enyhülnek, vagy éppen (szerencsés esetben) végleg elmúlnak.

Ezt az utat javaslom mindenkinek. Kezdjük a mosakodó szerek lecserélésével, majd folytassuk kencéink, dekor kozmetikumaink, hajápolóink selejtezésével. Válogassuk meg gondosan az összetevők cenzúrázásával. Ehhez elérhető az ún. INCI-lista, amely segítségével ki tudjuk szűrni az egészségünk szempontjából kockázatos összetevőket.

Tegyük meg ezt elsőként.

Ezzel mindjárt sokat fogunk tanulni. (INCI = kozmetikai összetevők nemzetközi nevezéktana.)

Ha eme kritikus szemlélettel cenzúrázzuk összes jövőbeni beszerzésünket, már megtettük a tudatos fogyasztók első, nagy lépését. Váljék rutinná az összetevők ellenőrzése akár az étkezésünkről, bőrápolásunkról, mosószereinkről, vagy a takarítószereinkről legyen szó! (Ehhez akár egy zseb-nagyítót is rendszeresíthetünk a táskánkba, mert az összetevők leggyakrabban alig olvasható betűmérettel kerülnek feltüntetésre, különösen az apró méretű termékeken.)

Aki megtapasztalja a vegyi anyag-mentes natúr készítmények bőrre gyakorolt kedvező hatásait, kedvet érezhet magában arra, hogy megtanulja elkészíteni kedvenc szappanjait, bőrápolóit otthon.

Ezeket a termékeket ugyanis éppen úgy el lehet készíteni otthon magunk és családunk számára, akár a rántottát, vagy a töltött káposztát.

A küldetésem éppen ebből a mély meggyőződésből fakad: legyen a szappankészítés újra olyan természetes otthon, akár a főzés. Az újra szó használata nem véletlen. Ne feledkezzünk meg a nemes hagyományról: alig pár évtizeddel korábban még anyáról leányra szállt a szappanfőzés tudománya a vidéki háztartásokban.

Annyi bizonyos, hogy érdemes próbára tenni magunkat ebben a mesésen kreatív, magával ragadó világban, ami – mintegy kellemes mellékhatásként – visszavezethet bennünket a természetközeli(bb) életmódhoz. A szappankészítés sem nem átlagos, sem nem egyszerű hobbi, de kellő figyelemmel és fegyelemmel megtanulható, és nem is hizlal 🙂

A szappankészítés varázslatos hobbi – művészet és tudomány egyben.

 

Aki szappant tud készíteni, az előbb-utóbb megpróbálja a tisztító, takarító szereit is házilag előállítani, sőt, egyszerű, vagy bonyolultabb házi kencéket is kreálhat.

Ezek egymással rokon területek, akárcsak a főzés és a sütés. Észrevétlenül vezet be az olajok különböző tulajdonságainak megismerésébe, a gyógynövények és illóolajok terápiás célú felhasználásának tudományába. Dolgunkat megkönnyíti, hogy egyre bővül azon webáruházak száma, ahonnan könnyűszerrel beszerezhetjük az otthoni előállításhoz szükséges alapanyagokat és eszközöket.

Akik nem szeretnének ezzel otthon bíbelődni, azok bőséggel találnak kiváló, manufakturális körülmények között gondosan előállított, méregmentes mosakodó- és bőrápoló termékeket kézműves vásárokban, natúr- és bioboltokban, webshopokban egyaránt.

-Hogyan találnak rá az emberek az otthoni szappankészítésre?

-A szappankészítés a világ legjobb hobbija. Egészséges, méregmentes, környezetkímélő, és teret enged az érzéki inspirációk birodalmának. Ugyanakkor szellemi kihívás is, hiszen meg kell sok mindent tanulni hozzá. Tapasztalataim szerint aki elköteleződéssel fog hozzá, az megélheti önmaga legteljesebb kreatív kibontakozását.

A legtöbb hölgy éppen ezért vág bele.

Mert ráérez arra, hogy a színek, formák, illatok, a nemes vajak és olajok kombinálása végtelen lehetőséget ad szépérzékének fizikai megjelenítéséhez. A képzőművészeti ágakkal szemben ugyanis a szappankészítésnek megvan az az előnye, hogy nem szükséges született tehetségnek lenni hozzá, gondolok itt a rajzkészségre példának okáért.

A házilag készített szappan „tiszta”, vegyszer- és egyéb adalékmentes, ezért az egészségtudatos emberek számára életmódváltásuk része, akárcsak pl. az étkezési szokások megváltoztatása.

Ők azok, akik tudatosak a megelőzésben.

Sokan mások már kialakult érzékenységek, betegségek miatt (allergia, ekcéma, pikkelysömör) tanulják meg, hiszen természetességével, adalékmentességével elősegítheti ezen tünetek enyhülését, kiegészíti a gyógyszeres kezeléseket.

Sokan, főképpen a mi korosztályunkból, a hagyományőrzést is meglátják benne, hiszen nagyanyáink üstben, az udvaron, hulladékzsírból egyszerre, általában egész évre megfőzték a család tisztálkodó és mosószerét. Ma már modern anyagokkal és eszközökkel, de gyakorlatilag ugyanezt tehetjük, habár általában nem egész évre készítünk, inkább gyakrabban. A tevékenység öröméért. Bár, olyan hobbi szappankészítő anyukát is ismerek, akinél a praktikum a fő szempont, nem a design -célok.

Mindig szeretettel figyelem, ahogyan minden tanítványom kicsit magára szabja a szappankészítést.

Ketten sem csinálják egyformán, ezért is mondom mindig: A szappankészítés varázslatos hobbi.

Végül hulladékmentes, vagyis hozzájárul a környezettudatos, fenntartható háztartás kialakításához (mosószappanos mosás, háztartási tisztítószerek, mosogatószer).

-Miért kezdtél el szappankészítéssel foglalkozni? Hol tartasz most a küldetéseddel?

-33 évig könyvtáros voltam, imádtam a hivatásomat. Több oka is volt, tudatosan nyitott voltam akkoriban. Kerestem a megérzést: ez lesz az, amibe kezdeni akarok a főállású munkám mellett. Akkor láttam meg egy tanfolyam hirdetést, és a várt megérzés megérkezett. Tudtam, hogy nekem ide kell elmennem. Kialakítottam a feltételeket, megtettem a bejelentéseket, és 2-3 évig gyártottam is. Forgalmaztam a szappanokat kézműves vásárokban és saját fejlesztésű webshopban is. Később azonban rájöttem, hogy nem ez az én utam.

Ma már kizárólag az oktatásra, tanácsadásra koncentrálok, és egyedül dolgozom. Töltődöm a pozitív visszajelzésekből, apró egyéni sikerekből. Csodás emberekkel találkozom, akikkel boldogan beszélgetek akár online, akár a valóságban.

Az évek során 3 honlapot készítettem, aktív vagyok a közösségi médiában. Büszkeséggel és hálával tölt el a zárt Facebook csoport, ahová az e-mail világom követői csatlakozhatnak. Ez egy remek társaság. Olyan segítő közösség, ahol sokan már 10 éve kitartóan foglalkoznak a szappanok otthoni készítésével, attól kezdve követnek kitartóan. Partnereim 95-98%-a hölgy, de vannak szép számmal férfiak is.

Letölthető szappanreceptkönyvem már több mint 4 éve népszerű, Tudástáramban online kurzusokhoz lehet csatlakozni, és személyesen is fel lehet keresni. Szegeden workshopokat tartok az Alsóvárosi Tájházban, egy rendkívül autentikus helyszínen.

A szappankészítés csoda! Van nemezelt szappan, gyerekekkel lehet szappangyurmázni, készíthetünk extra kímélő és ápoló hatású arcszappant, hajmosó szappant, mosakodó szappant teljes testre, hámlasztó, radírozó szappant, 1 év feletti babáknak babaszappant, speciális szappant aknés bőrre, stb…. szóval nagyon sokoldalú a mai szappan. És akkor még nem is említettem azt a sokféle módszert, amivel mi, hobbi szappankészítők dolgozunk… Nem túlzás hát: A szappankészítés varázslatos hobbi.” (…)

Cserna Dorottya természetgyógyász interjúja

Regisztrálj a díjmentes előadásra, KATT IDE!

 

Most szeretnéd elkezdeni a szappankészítést, de nem tudod, hogyan csináld?

Jó helyen vagy, ez a Te indító anyagod. Kezdd úgy, hogy pontról pontra végigmész a munkafüzeten! A végére lesz 6 db csodás, sk. natúr, vegyszermentes szappanod. Ezután már csak rajtad áll, milyen illatokkal, színekkel, formákkal fejlődsz tovább…

Hogy hogyan?

Elérhető, érthető nyelvezetű, hatékony sorvezető, ami kudarc nélkül visz biztos sikerre >>> Első kudarcmentes szappanom E-munkafüzet

Miért jó dolog szappant készíteni?

Ebben az ingyenes videótréningben megmutatom, milyen eszközökre és anyagokra lesz szükséged a szappankészítéshez. Valamint megnézzük, hogyan lehet kudarcmentesen csinálni. 

Töltsd ki az űrlapot, és kérd a tréninget!

Miért jó dolog szappant készíteni?

Ebben az ingyenes videótréningben megmutatom, milyen eszközökre és anyagokra lesz szükséged a szappankészítéshez. Valamint megnézzük, hogyan lehet kudarcmentesen csinálni. 

Töltsd ki az űrlapot, és kérd a tréninget!

Nézd meg ezeket is:

0 hozzászólás

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com