Szappanrecept ellenőrzés, kalkulátorok témában kaptam egy kérdést, ami megér egy misét 🙂
„Kedves szappanmentor! Szeretném ismét a segítségét kérni, hogy ne rontsam el a szappanom. A recept a következő:420goliva, 240g napraforgó, 250g kókuszzsír,174g pálmaolaj, 56g ricinusolaj, 60g szőlőmag olaj, 162,66g lúg, 396g kecsketej. 7%superfat és 33%folyadékmennyiség. Kérdésem hogy jó-e a recept száraz, érzékeny bőrre?”
Kezdjük a végén, azután jöhet a magyarázat.
Szappanrecept ellenőrzés, kalkulátorok
A szappanrecepttervezés és kalkulátorhasználat magasiskolája online Mesterkurzus a Szappanmentor Tudástárban
A válasz: a kérdésre nem tudunk egyértelmű választ adni, míg nem tudjuk, hogy hidegen sajtolt napraforgóolajat vagy finomítottat akarunk használni.
A magyarázat: a kettőnek nagyon eltérőek a tulajdonságai (a fontos olajsav is!). Olyan mértékben eltérőek, hogy az a szappan minőségét is befolyásolja. Annyira, hogy az egyik esetében ez a recept megállja a helyét, a másikkal viszont nem.
(Hidegen sajtolt napraforgónál túl alacsony lesz az INS, és túl magas a jódszám. Finomított használata esetén megfelelőek ezek az értékek is.)
Többféle magyar nyelvű szappanrecept kalkulátor használatos. Van, amelyikben kiválaszthatjuk a megfelelőt, és van olyan is, amelyikben csak egyféle napraforgóolaj választható, s nem tudjuk, melyik fajta az.
Ebből következik, hogy érdemes olyan szappanrecept számlálót választani szappanrecept tervezésre és ellenőrzésre, amelyikben mindkét változatok megtalálhatóak, és nemcsak a napraforgóolajnál, mert az ördög nem alszik 🙂 A magyarok mellett az egyik legnépszerűbb angol nyelvű a Soapcalc.net szappanrecept számlálója, ebben is van választási lehetőség.
Ha továbbgondoljuk a Szappanrecept ellenőrzés, kalkulátorok témát, akkor felmerülhet a kérdés, hogy a többi olajnál mi a helyzet. Talán azoknál is ekkora a különbség finomított és kezeletlen között? Erre a kérdésre a legjobb, ha magad találod meg a választ, mert abból fogsz a legtöbbet tanulni, ha megtanulod értelmezni ezeket a nagyszerű számláló programokat!
Mit kell tenned?
Tanulmányozd az oszlopokat, miközben beállítod egy-egy olaj finomított il. hidegen sajtolt változatát is, és közben figyeld, milyen mértékben változik az olajsav tartalom, és magad is rájössz!
- Tervezz!
- Ellenőrizz!
- Csináld!
- Jó lett? Nagyszerű! Ügyes vagy 🙂
- Rossz lett? Semmi gond! Nézz utána!
- Tanulj belőle!
- Kezdd újra! 🙂
A kérdés második fele
megfelelő-e száraz, érzékeny bőrre? Ebben nehéz tanácsot adni, mert mindenki mást szeret, de az ápoló hatása jó lesz, az biztos, nem fog szárítani (alacsony kókuszvaj tartalom és magas SF).
0 hozzászólás