Ne legyen a tanulási folyamat része a lúggal való hibázás!

Ne legyen a tanulási folyamat része a lúggal való hibázás

ÍRTA: Szappan Mentor

Csiszár Andrea vagyok, SzappanMentorként allergiásoknak és hobbi szappankészítőknek segítek a szappankészítésben és a saját üzlet felépítésében. Legyen a szappankészítés újra olyan természetes az otthonokban, mint régen!

Hagyományok és tudomány a szappankészítés világában -Bevezető

Lúggal való hibázás?

A szappankészítés hamulúggal – ez a téma egyre gyakrabban felmerül mostanában, mert kezdjük újra felfedezni, megbecsülni a régi értékeket, a hagyományainkat. Ez nagyon jó! Szeretem ezt a trendet. De hogy jön a lúggal való hibázás a lejárt szavatosságú Nátrium-hidroxidhoz, pláne a hamulúghoz…? Olvasd végig a cikket, hogy megtudd!

Legtöbbször a hamulúg forog a közbeszédben, pedig más szappankészítési módok is léteztek. Úgy tűnik, azok nem maradtak meg annyira a köztudatban, mint a hamulúg.

Mégis, ki kell, hogy álljak a Nátrium-hidroxid, Kálium-hidroxid (és így a modern szappankészítési eljárások) mellett is.

Nem hiszek a fekete-fehér világban. Abban hiszek, hogy lehetünk hagyománytisztelők, értékőrzők és értékmentők úgy is, hogy használjuk a modern eszközöket, anyagokat, eljárásokat.

Ezt teszik például az önellátásra törekvő, vidékre ki- és/vagy visszaköltöző magyar családok is. Állatokat tartanak és ökotudatosan, fenntartható módon gazdálkodnak. Használnak munkagépeket (traktor, fejőgép, szeparátor, befőzőautomata, stb.), de törekszenek emberrel és természettel, transzcendenssel egyaránt harmóniában teremteni az életüket. Ötvözik a tudomány eredményeit, a megszerzett tudásukat a modern technológiai vívmányokkal.

Én is ezt szeretném tenni a szappankészítéssel, azonban ez a cikk nem vállalkozik minden lehetséges nézőpont érvényesítésére.

Eddig a bevezető. Ez a poszt valójában egy komment nyomán született, mely a Miért nem járható út a lejárt lúggal való szappankészítés kezdőként? c. cikk nyomán ihletődött bennem. Ha még nem olvastad , akkor javaslom, mielőtt itt tovább mész, olvasd el (19 perces videóban is megnézheted, ha átkattintasz). Erre érkezett egy közösségi oldal hozzászólás, amit alább olvashatsz.

Ne legyen a tanulási folyamat része a lúggal való hibázás

Ősi módszerek: szappankészítés hamulúggal és más módszerek

Ne legyen a tanulási folyamat része a lúggal való hibázás!

A komment

Köszönöm a jótanácsot, de régen a nagyanyáink hamulúgot használták, ők maguk főzték ki a lúgot a hamuból és hogy ne marjon a szappan kisózták a felesleges lúgot belőle. Értem én, hogy mai emberek nem szeretnek a hibáikból tanulni, de az is egy tapasztalás és sokszor többet tanul az ember egy hibáiból, mint ha rögtön jól csinálta volna… Persze szerintem ez pont a tanulási folyamat része, hogy az ember bátran hibázhat, mert így tanulunk, hogy hogyan lehet helyrehozni a hibáinkat és mikor van az a pont, amikor már érdemes inkább újrakezdeni valamit és másképpen csinálni, mint előzőleg. Néha emlékeztetnünk is kell magunkat arra, hogy a hibázni nem rossz, sokkal rosszabb, ha a hibáktól való félelmünk miatt nem merünk nekiállni annak, amit szeretnénk csinálni.

Valóban, régen a hamulúgot is használták (és még egyéb módszerek is léteztek lúgos folyadék előállítására, pl. a sziksó-módszer az alföld szikes tájain). Ezeknek az ősi eljárásoknak én is nagy tisztelője vagyok.

Ha jelenleg lenne miből, és lenne hol ilyennel dolgoznom, én is csinálnám. Még akkor is, ha pl. a hamulúgos módszer kisózással járt, és nyilvánvalóan gyengébb minőséget eredményezett, mint amilyen magas minőséget a mai módszerrel készült szappanok hoznak.

Cikkek és kutatás a blogon, anno

Itt, a blogon cikkeket és helyismereti kutatásról szóló rövid beszámolót is lehet lelni a régi szappanokról, módszerekről, a helyi újságban pedig interjú is jelent meg ennek nyomán velem:

  1. Szappankészítés egy emberöltővel ezelőtt
  2. 2 tipp régi házi szappanhoz
  3. Mit lehet kihozni a régi házi szappanból?
  4. Miért híres a szegedi szappan?
  5. Délmagyarország interjú a régi szegedi szappankészítés kapcsán

Tudomány és minőség: Modern lúgok a szappankészítésben

A hagyománytiszteleten és a hagyományőrzésen túl azonban szerintem nem lehet, és nem is érdemes elmenni a tudomány fejlődése mellett. (Vagy, ha így jobban befogadható: én, és még sokan mások, nem szeretnénk elmenni mellette.)

Ma már rendelkezésre áll két nagyon tiszta (90% és 98-99% körüli töménységű) lúg (Nátrium-hidroxid és Kálium-hidroxid), melyekkel nemcsak sokkal egyszerűbb dolgozni, de sokkal jobb minőségű, kímélőbb és szebb bőrápoló, illetve mosószappant is lehet készíteni.

Ez a minőség a mai kor igényeit tükrözi, ugyanakkor lehetővé teszi azt is, hogy a hagyományos, a gazdaságokban „feleslegben” keletkező állíti zsiradékokat is felhasználják akár.

Tág értelemben ugyan, de a régit és az újat ilyen módon igenis lehet ötvözni. Új lúg, új módszer + hagyományos alapanyagok. Arra gondolok, hogy zsiradékként egyáltalán nem tartom szentségtörésnek a shea-vaj, kakaóvaj, argánolaj, avokádóolaj és egyéb messziről ideszállított olajok, vajak teljes mellőzését.

Fenntarthatóság szempontjából sokkal helyénvalóbbnak tartom a családi gazdaságokban tartott állatokból származó zsiradékok vagy helyben termett növények magjaiból sajtolt olajok felhasználását.

Városi kihívások: Szappankészítés hamulúggal – Más környezetben

Fontos viszont arra is gondolni, hogy a magyar népesség jelentős részét évtizedekkel ezelőtt beterelték a városokba, mint élettérbe. Erről lehet gondolkodni, és lehet véleményünk is (miértek, következmények, társadalmi, gazdasági, pszichológiai és szociológiai, erkölcsi, stb. vonzatok), de a tény ettől még tény marad.

Aki egy városi panelban él, vagy egy családi házban, ahol nincs fatüzelésű kályha vagy kazán, és az udvaron sem lehet „csak úgy” tüzet rakni a szomszédok miatt – nos, ott az ősi módszerek nem működnek. Nincs fa, nincs kályha, nincs hamu, nincs tér, vagyis nincs anyag sem, eszköz sem, és sok esetben sajnos már nincs meg a készség sem hozzá.

Nem jellemző a szappankészítés hamulúggal, összesöpört sziksóval, és a többség számára a mészoltásos módszer sem valódi alternatíva.

Az ősi szappankészítési módszerek ideje a gyakorlati értelemben, a mai magyar háztartások többsége számára lejárt. Sajnos vagy sem – ez nézőpont kérdése, de erről előbb már írtam.

Az én véleményem az, hogy a régi szappankészítő módszereket bármikor fel lehet eleveníteni. Ha valakinek van lehetősége hamulúgot készíteni, és ezzel a módszerrel hasznosítani a felesleges állati zsiradékot, ami a gazdaságban keletkezik – tegye meg, megsüvegelem érte! Ha önellátó gazdaságot vinnék, én is így csinálnám.

Felhívás

Ha tudok, szívesen segítek ebben és meg is örökítem, közzé is teszem, hogyan csinálod. Bármikor örömmel várok ilyen jelentkezést❤️!

Biztonság és tanulás a szappankészítésben, hogy ne legyen lúggal való hibázás

Amit a hibázásról ír a kommentelő, azzal teljes mértékben egyet értek, értékes gondolatok. Szeretném viszont kiemelni, hogy a cikkem, amire az idézett hozzászólás érkezett, az valami teljesen másról szól. 

Abban azt mondom el, miért veszélyes lejárt szavatosságú Nátrium-hidroxiddal szappant készíteni. Egy erősen túllúgozott szappannal mosakodni pl. veszélyes lehet – és ezt felelősségem elmondani, ha megkérdeznek. Megkérdeztetek.

Ha lúgról van szó, ne legyünk megengedőek („a tanulási folyamat része”, stb”), mert ez egy erősen maró hatású vegyszer, ami égési sérüléseket okozhat a börön!

Ne legyen a tanulási folyamat része a lúggal való hibázás!

Ezen munkálkodom.

Miért jó dolog szappant készíteni?

Ebben az ingyenes videótréningben megmutatom, milyen eszközökre és anyagokra lesz szükséged a szappankészítéshez. Valamint megnézzük, hogyan lehet kudarcmentesen csinálni. 

Töltsd ki az űrlapot, és kérd a tréninget!

Nézd meg ezeket is:

0 hozzászólás

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com