Ichtiolos szappan készítése meleg eljárással

ichtiolos szappan keszitese

ÍRTA: Szappan Mentor

Csiszár Andrea vagyok, SzappanMentorként allergiásoknak és hobbi szappankészítőknek segítek a szappankészítésben és a saját üzlet felépítésében. Legyen a szappankészítés újra olyan természetes az otthonokban, mint régen!

Ichtiolos szappan készítése – Miről szól a cikk?

Érdemes végigolvasnod, ha

  • megnéznéd a feliratozott videót, ami segít az elkészítésben (másél perces),
  • érdekel, hogy milyen eljárással készítettem,
  • nem tudod pontosan, hogy az ichtiol milyen anyag? Én sem tudtam nagyon pontosan, ezért megkérdeztem vegyész szakértőt, és össze is foglaltam a cikkben hétköznapi nyelven,
  • tudni szeretnéd, mennyit lehet / érdemes használni belőle,
  • nem tudod, hogyan szerezd be,
  • mire számíts, hogyan kell kezelni,
  • szeretnéd látni, hogyan néz ki az ichtiolos, szénporos szappan,
  • inspirációra van szükséged az illatválasztáshoz,
  • kíváncsi vagy a receptjére.

Ichtiolos szappan készítése szénporral és kecsketejjel

Az ichtiolos szappan készítése elsőre ijesztő lehet. Miért?

Elöljáróban a tény:

Az ichtiol ásványi olaj, egy kénes szénvegyület

ichtiolos szappan készítése

Az ichtammol gyógyhatásának újrafelfedezéséről egy rövid kivonat (absztrakt) itt található: Ichtammol Revisited
(Megvizsgálták az ichtammolt)

2018-as a következő európai irányelv: Consensus‐based European guidelines for treatment of atopic eczema (atopic dermatitis) in adults and children: part I
(Konszenzus alapú európai irányelvek az atópiás ekcéma (atópiás dermatitis) kezelésére felnőttek és gyermekek esetében: I. rész)

Csorba Csaba vegyész szakértő az ichtiolról

  • „Az ásványi olajjal az a baj, hogy vannak benne káros aromás (PAH) vegyületek (+ a „nem káros” frakciók feldúsulása a szervezetben)
  • Általánosságban a gyártók szerint nincs magas hőkezelés, ami azt jelenti, hogy alacsony a káros aromás vegyületek (PAH) aránya
  • Regisztrálták a REACH* szerint, így nyilvános  a teljes a toxikológiája (tehát ez rendben van)
  • Van „kínai” hamisított ichtiol is, ami növényi olajokból készül
  • Ne használj sokat, hogy ne halmozódjon fel a zsírszövetekben (mivel drága, ezért nem js használunk belőle sokat)”

*REACH = A vegyi anyagok regisztrálásáról, értékeléséről, és korlátozásáról szóló rendelet (Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals, REACH) az Európai Parlament és a Tanács 2006. december 18-án elfogadott 1907/2006/EK rendelete.
(forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/REACH)

A szakvélemény következtetései – Összefoglalás

Jótékony hatásai miatt az ichtiol viszonylag megbízható anyag, amit bátran használhatsz a szappankészítéshez abban az esetben, ha megbízható helyen vásárolod. Ha tutira akarsz menni, akor kérd el az ichtiol minőségi tanúsítványait és mutasd meg vegyésznek. (Ezek átlagos ismeretekkel és érdeklődéssel rendelkező ember számára nem mondanak semmit, ezért kell hozzá a vegyész.)

A másik, amire figyelni kell, az a mennyisége. Hogy is mondja Csaba? „Ne használj sokat,…” Oké, de ez mit jelent pontosan…?
Én a hasonló kérdésekre azt mondom, hogy válaszoljuk meg a józan paraszti gondolkodásunkkal.

Azt mondom, hogy ha Ilcsi néni pakolásaiban, krémekben, gyulladáscsökkentő zselékben évtizedek óta a páciensek megelégedésével használják, és ha a szakértő szerint mértékkel alkalmazva nem lehet bajunk tőle (nem toxikus, lsd. fent, REACH), akkor én bizony beleteszem a szappanunkba akkor, ha a bőr állapotának javulása várható tőle.

Hol lehet beszerezni az ichtiolt szappankészítéshez?

Rugalmas hozzáállású patikákban, megfelelő felelősséggel rendelkező, korrekt webáruházban, kozmetikai alapanyagokat forgalmazó nagykereskedésekben tudod megvásárolni.

Egyéb ötletet és jó tapasztalatot ossz meg velünk, kérlek kommentben, a cikk alatt!

Mennyi anyag kell az ichtiolos szappan készítéséhez?

Alkalmazd az ichtiolos szappan készítésében is az aranyszabályt:

Extra adalék 30-50 gramm 1000 gramm olajmennyiséghez

A szappanmassza tehát simán elbírna 40-50 gramm ichtiolt is, de az ára miatt reálisabb, ha 25-30 grammot alkalmazol, a hatása így is tuti. Többször kipróbáltam, hihetsz nekem 😉 Az ichtiolos szappan működik 1 evőkanálnyi ichtiollal (kb. 25 gramm)

ichtiolos szappan készítése

Hogyan kezeld az ichtiolt?

Ezzel az anyaggal nem leányálom dolgozni. Egyesek büdösnek találják például. Én nem, én kimondottan szeretem a karakteres anyagokat, mert tudom, hogy ütős a hatásuk, és ez velük jár. Na de ez csak illat kérdése. Az ichtiolnak az állagát is tudni kell elfogadni. Nehezen folyó, tapadó, sűrű, makacs lötyi, és szénfekete, ragadós. Ami viszont jó hír, hogy a vízzel gyönyörűen együttműködik, szóval kétségbeesésre semmi ok: letörölhető, lemosható. Textilen nem próbáltam, de kanál, asztal, keverőtál tiszta lesz utána, nem kell félni tőle.

TIPP az ichtiolos szappan készítéséhez

A kiürült tároló tégelyben maradni fog anyag, bármilyen ügyesen is kapirgálod bele a szappanmasszába. Ezt a kis maradékot sem kell elpocsékolnod. Pici desztvizet vagy virágvizet kanalazz a kis tégelyedbe, és türelmesen „mosogasd” le a tiszta kanállal a faláról az ichtiolt. Ezt a kevéske kis lötyit akár vizes krémedbe is belemérheted, de ha egyszeűren csak átitasz vele egy apró vattapamacsot és áttörlöd vele az előzőleg leradírozott arcbőrödet, máris hasznosítottad ezt a drága pár cseppet is ahelyett, hogy a lefolyóba mosogattad volna bele rögtön.

Miért a meleg eljárást választottam az ichtiolos szappan készítéséhez?

Ennek lényegében semmi köze az ichtiolhoz. Ezt a szappant mielőbb használatba akartuk venni, mindössze ezért választottam ezt.  A kecsketej az én gyártási gyakorlatomban teljesen összeegyeztethető a meleg eljárással, semmiféle minőségvesztést nem tapasztaltam a hideg eljárásos kecsketejes szappanhoz viszonyítva. A videóban megfigyelheted, milyen szép világos a massza, mielőtt találkozik a lassúfőző edény hőjével. Később a színe karamellre vált, de ettől még marad kecsketejes, krémesen habzó, tápláló és ápoló bőrápoló hatású ez a szappan.

Illatválasztás

A szénpor és az ichtiol fertőtlenítő, méregtelenítő és gyulladáscsökkentő hatását egyértelműen az ugyanilyen hatású illóolajokkal érdemes párosítani, és a fekete színű karakterükhöz is ezek az illatok illeszkednek legjobban. Ilyen hatásúak a teafa illóolaj, borsmenta, rozmaring – elsősorban ezeket ajánlom az ichtiol erős, karakteres, kénes jellegéhez, ami illatként is benne lesz a kész szappanban. Abban az esetben, ha valamivel inkább szeretnéd elnyomni ezt a kénes karaktert, és kellemesebb illatot szimatolnál a szappanban, akkor párosíthatod a levendulát, citromfüvet, kubebát, fahéjt és szegfűszeg illóolajokat is, mert ezek is jót tesznek az aknés bőrnek, szintén antiszeptikus hatásúak.

Ha bővebben tájékozódnál a kecsketejes szappan készítéséről, akkor itt keress: kecsketejes szappankészítés cikkek.
Ha kamasz vagy fiatal felnőttkori hormonális eredetű bőrpobléma miatt érdekel az ichtiolos szappan elkészítése, akkor komplex rutint itt találsz erre a gondodra: Természetes bőrápolás tini-anyuknak

Ichtiolos-szenes szappan – A recept

Iratkozz fel a csatornámra, nyomd meg a csengőt! 🙂 Érdekes és hasznos videókat készítek a szappankészítés rejtelmeiről, ami teljesen ingyen van számodra.

Miért jó dolog szappant készíteni?

Ebben az ingyenes videótréningben megmutatom, milyen eszközökre és anyagokra lesz szükséged a szappankészítéshez. Valamint megnézzük, hogyan lehet kudarcmentesen csinálni. 

Töltsd ki az űrlapot, és kérd a tréninget!

Nézd meg ezeket is:

0 hozzászólás

Egy hozzászólás elküldése

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com